تبلیغات

بازدید

اولوتانرینین آدیلا *شعر آذری* - آغلاغان

زنده یاد ولی سطوتی در سال 1333 به دنیا آمد . پس از مرگ پدر ، مسئولیت تامین معاش خانواده بر دوشش افتاد و از ادامه تحصیل باز ماند . با مدرک دبیرستانی به استخدام بانک ملی در آمده و از همانجا نیز بازنشسته می شود . زنده یاد سطوتی از اوان کودکی قریحه ی شاعری داشته و ابتدا سروده هایش به زبان فارسی بود . بنا به اظهار خودش ، پس از آشنایی بیشتر با ادبیات غنی زبان مادری ، تصمیم گرفت تا در دنیای شعر و ادبیات آذربایجان بیشتر مطالعه کند و تخلص (( آغلاغان )) را که نام رودخانه ای بر بستر شهرستان نیر است ، برای خود برگزید .

از همان دوره آثارش را به زبان ترکی آذری به نظم و نثر درآورد . آغلاغان به فاصله چند ماه پس از مرگ فرزند جوان خود ، ادامه ی زندگی را تاب نیاورد و بر اثر سکته قلبی دارفانی را وداع گفت و در دوره ی میانسالی ، خیلی زود دوستداران شعر و ادبیات منطقه را تنها گذاشت .

 تنها اثر منتشر شده ی ایشان با عنوان (( آغلاغانین غزللری )) در تابستان 1380 و بوسیله ی انتشارات نیکان کتاب زنجان به زیور طبع آراسته شد. متاسفانه عمر کوتاه این شاعر فرصت نشر برخی از آثار آماده نشرش را به او نداد . آثاری چون (( منظومه ساوالان )) – (( لیلی و مجنون )) -  (( بولبول داغی )) و غزلیات و مخمسات . آثاری که به اعتراف برخی خوانندگان آنها ، چاپ و انتشارشان می توانست در شناساندن ادبای شهرستان و فرهنگ منطقه بسیار سودمند بوده و انقلابی در حوزه ی ادبیات شهرستان نیر ایجاد کند .

در حال حاضر شعرهای موجود در این وبلاگ از کتاب «اغلاغانین غزللری» می باشد ، و تلاش میکنیم تا در سال های اتی اثرهای دیگر این زنده یاد را به چاپ برسانیم و در این وبلاگ هم قرار دهیم.تاریخ : شنبه 6 اردیبهشت 1393 | 07:41 ب.ظ | نویسنده : AGLAGAN | نظرات
نمایش نظرات 1 تا 30
آغلاغان

کد قفل کردن راست کلیک

هاست لینوکس